.jpg)
På Bonliva arbetar vi nära dig för att se till att alla nödvändiga förberedelser är på plats så att du kan starta ditt uppdrag med bästa möjliga förutsättningar. Vi erbjuder även stöd genom hela processen, från att söka och förbereda för uppdraget till att du är på plats och utför ditt arbete.
Om du funderar på att ta steget och arbeta som konsult inom region, är det viktigt att du är väl insatt på de nya kraven i det nationella avtalet, oavsett om du redan nu arbetar inom region eller funderar på framtida uppdrag.
Här är några steg du kan ta för att garantera att allt är i ordning innan ditt uppdrag startar.
Hjärt-lungräddning (HLR)
För konsultuppdrag inom region måste du ha en aktuell HLR-certifiering, detta gäller även för dig som har ett pågående uppdrag. Det krävs att du uppdaterar din certifiering årligen (var 12:e månad) genom att gå en HLR-kurs. Kursen ska vara praktiskt genomförd och relevant för din yrkesroll. Vilken HLR-kurs du behöver ha gått avgörs av verksamheter som avropar det tillgängliga uppdraget.
Du kan enkelt kontrollera statusen för din certifiering och hitta ditt intyg genom HLR-rådets utbildningsportal: https://utbildningsportal.hlr.nu/
Belastningsregister
Om ditt arbete innefattar arbete med barn eller arbete inom psykiatrisk vård krävs ett aktuellt utdrag från belastningsregistret var 6:e månad, oavsett om du redan jobbar eller planerar att jobba inom region. För dig som arbetar som konsult via Bonliva så hjälper vi dig med detta och du kommer att få mer information om vilket register du behöver beställa.
Uppdatera ditt CV
Innan du påbörjar ett nytt uppdrag är det viktigt att du har ett uppdaterat CV på svenska. Enklast är om du uppdaterar ditt CV löpande så att dina senaste uppdrag alltid är med. För tidigare konsultuppdrag är det viktigt att du har med specifik information om tidigare arbetsplatser, avdelningar och uppdragslängd.
Referenser
För att kunna arbeta på bemanningsuppdrag inom region behöver vi två chefsreferenser och deras kontaktuppgifter från dig. Dessa ska vara din nuvarande/senaste chef samt den föregående chefen. Dina referenser behöver vara uppdaterade inför varje ny presentation.
Om du tidigare har arbetat via Bonliva kan vi hjälpa till med att samla in dessa referenser löpande från dina senaste uppdrag via oss.
Läs om vårt branschledande kvalitetssäkringsarbete här!
Hälsodeklaration
En godkänd hälsodeklaration är ett krav för de flesta uppdrag, speciellt gällande MRSA, Tuberkulos och vaccinationsstatus. Hälsodeklarationen är endast giltig i 6 månader, varpå vi på Bonliva kommer begära in en ny hälsodeklaration för samma ändamål så att den fortsätter vara giltig. Den uppdaterade hälsodeklarationen som följer är en förkortad version och berör endast frågor kopplade till MRSA. När 12 månader har gått från den ursprungliga hälsodeklarationen kommer en fullständig hälsodeklaration skickas ut på nytt till dig.
Är du redo att utforska nya möjligheter och ta din karriär till nästa nivå? Hitta ditt nästa uppdrag här eller skicka in en generell intresseanmälan för att bli en del av Bonlivas team. Tillsammans kan vi göra en verklig skillnad inom vården!
Vi ser fram emot att välkomna dig till Bonliva!